Reaktif Çözüm Hizmeti Nedir?


Teknolojinin hayatı kolaylaştırması gerektiğine inanlardansanız, Reytech'in Reaktif çözüm hizmeti tam size göre. Akıllı sayaç ekipmanlarımız ile, siz işletmenizin önemli, stratejik konularına konsantre olurken, biz sizin için reaktif enerji tüketiminizi sürekli izleyip, size uyarılar veriyoruz. İlk yediğiniz cezayı geri alıyoruz ve hatta kendimize o kadar güveniyoruz ki, sizi uyarmadığımız bir durumda reaktif ceza yerseniz, reaktif enerji cezasını biz ödüyoruz.

Reaktif Güç Nedir?

Elektriksel güç, görünür güç olarak ifade edilir. Görünür güç ise, aktif ve reaktif bileşenlerden oluşmaktadır. Aktif güç (P), esas olarak işe yarayan kısımdır. Reaktif güç(Q) ise işe yaramayan kısımdır. Manyetik alan oluşturan motor, trafo vb. ile kapasite nitelikli cihazlar reaktif güç kullanır.

Reaktif güç ve güç faktörünü daha iyi anlamak için, elektriksel güçleri basit olarak baştan tanımlayalım:

Çalışma Gücü (kW): Gerçek Güç ya da Aktif Güç olarak da adlandırılır. Ekipmana güç veren ve faydalı işler yapan güçtür.

Reaktif Güç (kVAR): Bobin ve manyetik alanla çalışan motor, trafo gibi elektrik makinelerinin çektiği güçtür. İşe yaramayan kayıp enerji olarak tabir ettiğimiz enerjidir. Kayıp olarak nitelendirdiğimiz bu güç aslında yaptığı iş olarak önemli bir görevi vardır. Bobin ve kondansatör özellikli yükler çalışmaları için gerek duyduğu manyetik alanı şebekeden enerji alışverişinde bulunarak oluştururlar ve bu alış verişe reaktif enerji olarak adlandırılır. Oluşan bu manyetik alan sayesinde iletim hatlarında belirli bir miktarda gereksiz yük oluşturur ve bu yükün yaptığı bir iş yoktur. Reaktif güç kontrolü ise büyük ölçekli bir iletim sisteminde var olan gerilim dengesinin korunması adına önemli bir rol oynamaktadır.

Görünür Güç (kVA): Reaktif Güç (KVAR) ve Çalışma Gücü (KW) “vektörel toplamı” dır.

Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse;

Bu terimleri daha iyi anlamak için güncel bir örnek vermek gerekirse, soğuk köpüklü bir ayran ya da telveli Türk kahvesini örnek verebiliriz. Ayranın köpük olmayan yani asıl serinletici kısmı Çalışma Gücü (kW) ile temsil edilir. Diğer yandan köpük kısmı Reaktif Güç (kVAR) ile temsil edilir. Bu durumda ayranın tamamı görünür güç (kVA), kW ile kVAR ın toplamıdır. Telveli Türk kahvesinde ise, telveyi reaktif enerji ve Kahvenin sıvı kısmını ise Çalışma Gücü (kW) olarak tanımlıyoruz.

Reaktif Ceza Nedir?

Reaktif Ceza, tüketicinin elektrik sisteminin şebekeden çektiği düzensiz güç için oluşan bedeldir.

Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 5. Bölüm 16.Madde’ye istinaden, görünür gücü 50 KVA‘ nın altında olan firmalar için çektikleri çalışma gücünün %33 ünü aşan endüktif reaktif güç kullanımı, %20’ sini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji sağlamaları, 50 KVA (Kilo Volt Amper) üzeri kullanıcılarda ise, çalışma gücünün %20 sini aşan endüktif reaktif güç tüketimi, %15 ini aşacak şekilde sisteme kapasitif reaktif enerji vermeleri halinde ise reaktif güç bedeli ödemek zorundadırlar. Bu sebeple, reaktif güç kullanımının sınırları aşılırsa, reaktif güç tüketim bedeli uygulanmaktadır.

Tüketicinin abonelik başında belirlenen güç sınırına göre, bu sınırı aşan bir güç çektiği durumda, bu yüksek elektrik sisteme geri verildiğinde, sistemin düzeninde asimetri oluşturur yani kısaca sisteme zarar verir.

- Yaklaşımımız

- Sıkça Sorulan Sorular

Kesinlikle hayır, faturalamaya esas sayacınız olan dağıtım şirketi sayacının, mülkiyeti de bölgenizin dağıtım şirketine aittir, dolayısı ile müdahale etmemiz gereken bir sınır içerisindedir. ReyTech Akıllı sayacı, tek hat şemasına göre, dağıtım şirketi sayacının arkasında, sizin elektrik panonuzun içine kurulacaktır.