Kompanzasyon Çözümü Nedir?


Kompanzasyon Çözümü, reaktif gücü dengeleme ve akım ile voltaj arasında oluşan faz farkını olabildiğince azaltma işlemidir. Akım ile gerilim arasındaki faz farkını olabilecek en ideal açıya getirmektir.

Reaktif güç kompanzasyonu iki şekilde yapılır;
  1. Dinamik Faz Kaydırıcılar (Senkron Motor)
  2. Statik Faz Kaydırıcılar (Kondansatör)

Kompanzasyon Panosu Nedir?

Kompanzasyon panoları, işletmenin güç kat sayısını düzeltmek için kondansatör ve ölçü aletlerinin üzerinde bulunduğu panodur. Kompanzasyon panosu, elektrik enerjisinin santralden tüketiciye kadar en az kayıpla dağıtılmasını sağlar. Kompanzasyon panolarında Baralar, iletkenler, Şalterler, akım trafoları, Kondansatör (Kapasitör), sigortalar, Kontaktör, Reaktif Güç Kontrol Rölesi, şönt reaktörü ve mesnet izolatörü bulunmaktadır.

Peki, Reytech size hangi avantajları sağlar?

Rey Teknoloji & Yazılım Çözümleri (ReyTech) olarak sizlere;

  • Elektrik tüketimlerinizin takibi
  • Güç yönetimi
  • Mevcut elektrik tarifesinin uygunluğunun değerlendirilmesi
konularında danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Reytech, uzaktan izleme sistemi (akıllı sayaç ile), tüketiminizi detaylı bir şekilde anlık olarak takip eder. Herhangi bir sayacınızın reaktif sınırını aşması durumunda email ve sms uyarısı gelir. Reaktif ceza faturası gelmez. Unutmayın ki, yanlış kompanse edilen pano elektrik tüketimini yaklaşık %10 arttırır.

- Yaklaşımımız

- Sıkça Sorulan Sorular

Kesinlikle hayır, faturalamaya esas sayacınız olan dağıtım şirketi sayacının, mülkiyeti de bölgenizin dağıtım şirketine aittir, dolayısı ile müdahale etmemiz gereken bir sınır içerisindedir. ReyTech Akıllı sayacı, tek hat şemasına göre, dağıtım şirketi sayacının arkasında, sizin elektrik panonuzun içine kurulacaktır.