Güç Yönetimi Çözümü


Günümüz rekabet koşullarında, zamanını ve parasını iyi yöneten şirketlerin başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Bizimle aynı fikirdeyseniz, Güç Yönetimi hizmetimiz tam size göre. Siz en iyi olmaya konsantre olurken, biz sizin adınıza elektrik maliyetlerinizi azaltıyoruz. Reytech, enerji yönetimi partneriniz olarak, Güç Yönetimi hizmeti ile elektrik maliyetlerinizi %5'in üzerinde aşağıya çekiyor.

Güç Yönetimi Nedir?

Elektrik dağıtım şirketleri işletmeniz için ilk abonleği açtığınızda, işletmenizin kullanmakta olduğu gücü optimize etmeyeceğiniz varsayarak tarifenizi oluştururlar. Bu tarife elektrik piyasası terminolojisinde ve ilgili mevzuatlarda "Tek Terimli Tarife" olarak adlandırılır. Tek terimli denmesinin sebebi, maliyet kalemi olarak sadece "Dağıtım Bedeli'nin" ödeniyor olmasıdır. Reytech olarak, bir performans sözleşmesi altında, işletmenizin güç tüketimini optimize ederek, herhangi bir yatırım yapmadan, elektrik giderlerinizden %5'in üzerinde bir tasarruf sağlamanızı sağlıyoruz. Gücünüzü kendi işletme politikanız ile özgürce yönetmenizi sağlayan tarife "Çift Terimli Tarife" olarak adlandırılmaktadır.

Çift Terimli Tarife Nedir?

Çift Terimli Tarife, sözleşme gücü karşılığı Kilowatt (kW) miktarı üzerinden alınan güç bedeli ile buna ek olarak tüketilen elektrik enerjisi kilowattsaat (kWh) miktarı üzerinden ücretlendirilen dağtım bedelini tarifedir. Bu tarife adını, dağıtım ve sistem bağlantısına dair giderlerin bir yerine, iki parametre ile ifade edilmesinden alır.

Çift Terimli Tarife ile elektrik tedarik eden şirketler, bağlı oldukları trafo merkezinde kendilerine ayrılacak gücün sorumluluğunu aldıklarından ötürü, "daha az Dağıtım Bedeli" öderler, ve sürekli izlenen optimize bir güç anlaşması yaparak, aylık sabit bir güç bedeli ödeseler bile, ciddi tasarruflar elde edebilirler. Bu tarife sadece, orta gerilimden bağlı aboneler için geçerlidir.

Sözleşme Gücü: Meskenin büyüklüğü, priz sayısı, içeride bulunan elektrikli aletlerin gücü, vb. gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak hesaplanan değere sözleşme gücü denir. Sözleşme gücü, herhangi bir zaman diliminde meskenin çekebileceği maksimum elektriği belirler. Bir aşım olması haline meskenin sigortası atar.

Güç Bedeli: Çift terimli tarife kullanan Orta Gerilim (OG) seviyesinden bağlı ticarethaneler (sanayii aboneleri) için, bağlantı sözleşmesinde yer alan güç üzerinden aylık olarak alınan kW birim bedelidir.

Güç Aşım Birim Bedeli: Çift terimli tarife kullanan Orta Gerilim (OG) seviyesinden bağlı ticarethanelerinin (sanayii abonelerinin) bağlantı anlaşması/sözleşmesinde belirtilen gücü aşmaları halinde, aşılan güç miktarı üzerinden aylık olarak alınan kW birim bedelidir.

Güç Aşımı Tutarı: Çift terimli tüketicinin (ticarethaneler ve sanayii aboneleri) sözleşme gücü üzerinde güç kullanması durumunda, sözleşme gücünü aşan güç üzerinden hesaplanan sabit tutardır.

Demant: Tüketicinin kullandığı ani gücün çekilen gücün ilgili ay içerisindeki 15 dakikalık değerlerin en büyüğüdür. KW olarak ölçülür.

Çift terimli tarife, tüketici tarafında toplam güç ihtiyacını belirleyerek sistemi kontrol altında tutmayı sağlamakla birlikte, tüketiciyi güç ile dengeli bir tüketime yönlendirerek gereksiz kapasite aşımlarını engeller.

Reytech size hangi avantajları sağlar?

Reytech Güç Yönetimi Çözümü, müşterilerine anahtar teslim bir yapı ile hizmet sağlar. İzleme yatırımını tesisinize yapan Reytech, sadece sizi tasarruf ettirdiği sürece, kazancı sizinle paylaşır. Olası, zararlar ise firmamız tarafından karşılanır.

- Yaklaşımımız

- Sıkça Sorulan Sorular

Kesinlikle hayır, faturalamaya esas sayacınız olan dağıtım şirketi sayacının, mülkiyeti de bölgenizin dağıtım şirketine aittir, dolayısı ile müdahale etmemiz gereken bir sınır içerisindedir. ReyTech Akıllı sayacı, tek hat şemasına göre, dağıtım şirketi sayacının arkasında, sizin elektrik panonuzun içine kurulacaktır.