Araba Devir Göstergeleri, Alarm Sistemleri ve Akıllı Sayaçlar

Bir Ekonomik Analiz

AKILLI SAYAÇ NEDİR?


Elektrik sayacı, tükettiğimiz elektriği KWh ya da MWh cinsinden gösteren bir ölçü aletidir.

Akıllı sayaç ise, akıllı şebekelerin en önemli bağı olup kullanıcı odaklı ve elektrik şebekelerinin kullanımını daha verimli hale getirmek için var olan sayaç tipidir.

Elektrik enerjisini kısa zaman aralıklarıyla ölçerek tüketim miktarı, kullanılan güç gibi değerleri kaydedebilmektedir. Silinmeyen hafıza ünitesine sahip olduğu için kullanıcıya geçmişe yönelik tüketim bilgilerini (son bir yıla ait) gösterebilir. Ülkemizde akıllı sayaçlar OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) üzerinden uzaktan bilgi raporlama özelliğine sahiptir.

Akıllı sayaçların diğer sayaçlara göre farkları; Günün her saatinde ne kadar elektrik enerjisi tüketildiğini hafızasında tutabilmesi ve Harcanan elektrik ile ilgili 12 aya kadar veri sağlayabilmesidir. En önemli özelliği ise, iki yönlü haberleşme sağlayabilmesidir. Şebekede elektrik hırsızlığının tespit edilmesini sağlar. 

Akıllı sayaçları aslında araba devir göstergelerine benzetebiliriz. Devir göstergelerinde aracın seyir halindeyken tükettiği benzin ya da yağ, yaptığı hız, vs. sonuçlarını görüntülenir. Bu sayede sürücü örneğin yaptığı km ile tükettiği benzini karşılaştırabilir. Arabasının km.’de ortalama kaç litre benzin yaktığını bilen bir sürücü, bu karşılaştırma ile, aracı içerisindeki olası bir olumsuzluğu öngörür ve büyük sorunlara yol açmadan çözebilir. Aracının hız ve performansına hâkim sürücüler, bu göstergelerden alınan verileri değerlendirip aracı arıza uyarısı vermeden önlem alabilirler. Akıllı sayaçlarda ise, tüm saat dilimlerinde kullanılan elektrik KWh üzerinden kaydedildiği için, örneğin günlük ortalamanın üzerinde bir elektrik harcandığında evinizde, iş yerinizde ya da fabrikanızdaki elektrikli aletlerinizde ya da prizlerinizde olası olumsuzlukları öngörebilir ve daha ciddi hasarlar, üretim aksaklıkları, vs. oluşturmadan çözebilirsiniz. Elektrik tüketim davranışına ya da dağılımına hâkim olan sürücüler, akıllı sayacın OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi) üzerinden alınan verilerini değerlendirerek olası arızalar için önlem alabilir. Ancak zamanını bu takibe harcamak istemeyen ya da işi profesyonellere bırakmak isteyen tüketiciler için REYTECH en doğru tercih olacaktır.

Akıllı sayaçlar alarm sitemleri ile de benzerlik gösterir. Alarm sistemi, hırsızın size ait olan mülke girdiği anda ya da size ait olan kasayı açtığı anda devreye girer. Yani çalınma anından önce uyarı verir. Yıllarca alarm sistemi kullanan bir kişi, buna hiç ihtiyaç duymayabilir. Ancak, eğer bir kere bile hırsızlık vakasıyla karşı karşıya kalırsa alarm sistemini kurdurmuş olduğu için kendini şanslı hissedecek ve o güne kadar harcadığı maliyet kişinin gözüne çöpe atılan para anlamına gelmeyecektir. Akıllı sayaçlar da aynı mantıkla işlemektedir. Bu sayaçların verdiği verileri doğru yorumlayabilen tüketiciler kullandıkları aletler, prizler, vs. bozulmadan yani büyük hasarlar ortaya çıkarmadan ya da gereksiz elektrik tüketmeden önce müdahale edebilirler. Bu sayede daha kolay ve ucuz şekilde önlem alabilirler. Unutmamak gerekir ki, akıllı sayaçları olmadığı için sistemleri alarm vermeyen elektrik tüketicileri %30 daha fazla elektrik harcıyor.

UCUZ ELEKTRİK İÇİN AKILLI SAYAÇLAR YETERLİ Mİ?

Ucuz elektrik için, tüketicinin elektrik kullanma alışkanlığına hâkim olması gerekmektedir. Akıllı sayaçlar (uzaktan izleme) sayesinde kişi tüm kullanım verilerine sahip olur, ancak ucuz elektrik için bu verileri sadece almak değil, yorumlamak ve bu verilere göre önemler almak önemlidir. İşte bu noktada REYTECH profesyonelliği çözüm ortağınız olur.

REYTECH SİZE NE AVANTAJ SAĞLAR?

Yönetim Bilimci Peter Drucker’in de söylediği gibi; “Ölçemediğiniz hiçbir şeyi kontrol edemez, kontrol edemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz.”

Reytech Akıllı Sayaç (Enerji İzleme Servisi) sayesinde;

  • Gerçek zamanlı enerji tüketiminizi takip ederek gereksiz enerji tüketimlerini tespit eder.
  • Geçmişe dönük tüketim kayıtlarınıza istinaden ihtiyacınız olan raporları hazırlar.
  • Tüketiminizin hem faaliyetiniz içerisindeki dağılımını hem de zaman bağlı değişimini gösterir. Farklı şubeleriniz ya da tesisleriniz var ise (genel müdürlük, mağaza, saha vb.) enerji tüketimlerini karşılaştırma imkânı verir. Dilediğiniz saat, gün, hafta ya da ay aralıklarında geçmiş tüketimleriniz ile kıyaslama yapabilmenizi sağlar.
  • Güç ve enerji takip yönetimi ile, sizin için avantajlı olan tarifeyi seçerek tasarruf etmenizi sağlar.
  • Reaktif tüketiminizin takibi ile reaktif ceza almanızı önleriz.
  • Geçmiş tüketim analizlerinizden yola çıkarak ay ya da yıl sonunda hatta bir sonraki saatte oluşacak enerji maliyetini tahmin eder

Eğer her ay elektrik fatura tutarınız değişiyor, reaktif cezaya düşüyor ya da elektrikte tasarruf etmek istiyorsanız Reytech’in hizmetleri ve avantajları tam size göre

Share this post